טיניטוס Tinitus – מדיק גרופ
מה זה טיניטוס?

אודות טיניטוס והאפשרות לרפא טיניטוס

טיניטוס אינו מחלה

לפני שנדון באפשרויות לרפא טיניטוס, כדאי לדעת מהו טיניטוס? המילה טיניטוס מתייחסת לשמיעה של צליל או מספר צלילים, שיכולים להית קשורים למוח או לאוזן, כאשר אין גירוי קולי חיצוני. מדובר בצלילים פשוטים ללא משמעות לשונית ובכך הם נבדלים מהזיות אודיטוריות (שמיעתיות).

טיניטוס אינו מחלה אלא סימפטום שעלול להתפרץ אצל אנשים מסויימים בשל מגוון רחב של מצבים. דוגמאות אופייניות למצבים כאלה הן: רעש חזק – כגון חשיפה לירי ומוסיקה באירוע, חבלה – למשל תאונת דרכים (צליפת שוט), תרופות שונות – אספירין וסטטינים, מצבים שקשורים לרפואת אף אוזן גרון – גידולים שפירים בעצב השמיעה או במוח, ומצבים שקשורים לתחומי רפואה אחרים – בהם מתמקד הטיפול במרפאה זו.

אפשרויות הטיפול בטיניטוס

טיפולים מקלים

טיפולים שמיועדים להקל את עוצמת הסימפטומים הם רבים ומגוונים, וכוללים: היפנוזה, טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT), מכשירי TRT, מיסוך באמצעות מכשירים היוצרים רעשי רקע, ביופידבק, חסמי קולטן H2 (אגיסרק) ותרופות נוגדות חרדה ודיכאון.

טיפולים מרפאים

בתחום רפואת האף אוזן וגרון – ניקוי שעווה שהצטברה באוזן החיצונית, טיפול בדלקות באוזן, הסרה של גידול בעצב השמיעה (נוירומה אקוסטית), טיפולים תרופתיים וכירורגיים במקרה של ליקויים בזרימת כלי דם בגוגלגולת והפסקת תרופות שגרמו לטיניטוס.

איזון מטאבולי (הטיפול במרפאה זו) – מטרת הטיפול היא לאתר ולתקן את הנזקים שנגרמו במערכת השמע ושיווי המשקל .

טיפולים עם השפעה לא ידועה

מדובר בטיפולים המסווגים כרפואה אלטרנטיבית או משלימה. כרופא קונבנציונאלי, עם גישה מערבית, התיאוריות ומנגנון הפעולה של טיפולים אלה אינם מוכרים לי. לקבלת הסברים בנושא, יש לפנות למי שלמדו את שיטות הטיפול הללו ויכולים לקחת אחריות על דבריהם.

מה מרגיש אדם שסובל מטיניטוס?

רמת הסבל נעה בין הפרעה קלה שאפשר לחיות לצידה, לבין סבל קשה ביותר שפוגע באופן ניכר באיכות החיים של האדם הסובל ושל הסובבים אותו.

תופעות אופייניות שניתן למצוא אצל הסובלים מטיניטוס הן הרגשת עייפות וחולשה כללית, קושי להרדם בלילה, ירידה ביכולת להתרכז, נטייה לשכוח מטלות לטווח קצר ושמות של אנשים, חרדה ודיכאון, עלייה בלחץ הדם, רגישות לרעשים (היפראקוזיס), דפיקות לב מהירות, פגיעה בשמיעה, פעילות מוגברת של המעיים (המעי הרגיז), כאבי צוואר ועמוד שדרה מותני, כאבים בפרקים, תחושה של חומציות יתר בקיבה, קושי לנשום, נטייה ללקות בדלקות שונות ועוד.

התפרץ אצלי טיניטוס – מה לעשות? לאן לגשת?

טיניטוס פולסטילי

מדובר בטיניטוס שניתן לשמוע באמצעות מכשירי הגברה ולעיתים אף בלעדיהם. לרוב, מדובר בטיניטוס פועם או הולם (pulsatile) עם או בלי התאמה לקצב הלב של החולה.

טיניטוס סובייקטיבי

כאן מדובר על טיניטוס שרק החולה הסובל שומע. הצלילים הם רבים ומגוונים וכוללים: קול של אוויר המשתחרר מסיר לחץ, שריקה, גלי ים, קול של מפל מים, קול של מסך טלוויזיה, רעש של מתח חשמלי גבוה ולעיתים שילוב של כמה קולות.

גורמים לטיניטוס

קיימים גורמים רבים שעלולים להביא להתפרצות טיניטוס. ביניהם פגיעת ראש בתאונה, רעש הקשור לצבא (ירי ופיצוצים), חשיפה לרעש במסגרת עבודה אזרחית, מוסיקה רועשת באירועים ומועדונים ותרופות שונות.

סטטיסטיקה

הערכות גורסות שיש בישראל למעלה מ-80 אלף אנשים הסובלים מטיניטוס בדרגות חומרה שונות. מרבית החולים סובלים מטיניטוס קל עד בינוני ואינם מחפשים עזרה. ההערכה היא שכשמונת אלפים איש מתוכם סובלים מטיניטוס קשה. נתון חשוב נוסף הוא שאצל כ-30 אחוז מהסובלים מטיניטוס קיימת גם סחרחורת.

טיניטוס והפרעות שינה

המידע בדף זה נכתב כדי לעזור לך להבין יותר על תהליך השינה וכיצד זה עלול להשתבש.

מבוא

הפרעת שינה משפיעה על רובנו בשלב כלשהו של חיינו. זה נפוץ לא רק במבוגרים אלא גם בילדים, וביחוד בקרב אנשים מבוגרים. חלק מהאנשים שסובלים מטיניטוס עלולים לגלות שיש להם קושי גדול יותר לישון. ייתכן שהמעבר מסביבה רועשת, בשעות היום, לסביבה השקטה יחסית של חדר השינה, גורמת לרעשים של הטיניטוס להיות בולטים יותר.

אינסומניה

המונח אינסומניה או נדודי שינה – מתייחס לקושי להרדם ו/או להישאר במצב שינה. הפרעות שינה קלות נפוצות מאוד, אולם כדי לסווגן כאינסומניה, העיכוב בכניסה או בחזרה למצב שינה צריך להיות ניכר, ולהתרחש לפחות שלוש או ארבע פעמים בשבוע, ולהמשך במשך שישה חודשים או יותר.

טיניטוס ומחזור השינה

מה קורה במהלך השינה?

שינה היא מחזור של 24 שעות ביממה, כך שפעילות שאנו מבצעים במהלך היום תשפיע על השינה באותו לילה. בשנת לילה נורמלית יש מספר שלבי מעבר משינה קלה לעמוקה, וכוללת מספר יקיצות; היקיצה הראשונה מתרחשת בדרך כלל לאחר כמה שעות שינה.

ככל שהאדם מתבגר, הוא יחווה שינה פחות עמוקה ויותר יקיצות. השינה הופכת לקלה ומפוצלת יותר ויש נטייה לנימנום במהלך היום. כאשר מחשבים את כל שעות השינה, אזי רוב האנשים מגיעים לשבע או שמונה שעות שינה, אבל זמני השינה הנורמלים עשויים להיות שונים בצורה קיצונית.

מהלך השינה אצל אדם הסובל מטיניטוס

יקיצות טבעיות בדרך כלל נשכחות בבוקר, אבל אם היקיצות אצלך כוללות דאגה הקשורה לטיניטוס, הן יימשכו זמן רב יותר באופן משמעותי וייזכרו גם בבוקר. סביר להניח שטיניטוס לא ממש מעיר אנשים, אבל כמובן, זה יכול להיות הדבר הראשון בו יבחין אדם הסובל מטיניטוס כאשר הוא מתעורר באופן טבעי.

למעשה אנשים רבים הסובלים מטיניטוס ישנים טוב ורואים בשינה "בריחה מרעננת" מהטיניטוס. לא נצפה שוני בטיניטוס בין אנשים שישנים היטב ובין אלה שסובלים מבעיות שינה. עם זאת, אנשים עם טיניטוס שלא ישנים היטב דואגים יותר בלילה מאשר אנשים עם טיניטוס שישנים טוב. המסקנה היא שלדאגה שנובעת מכמות השינה ו/או ההשפעה של מחסור בשינה ו/או בשל הטיניטוס באופן כללי, יש השפעה רבה יותר על בעיות השינה מאשר הצליל של הטיניטוס עצמו.

מדוע אנו זקוקים לשינה?

באופן מפתיע, הסיבה המדויקת לצורך בשינה אינה ברורה. ייתכן שזה חוסך או משחזר אנרגיה, אך הראיות לכך אינה ברורות לחלוטין. אנשים נוטים להרגיש רע אם הם לא ישנים היטב, אולם ההשפעה הפיסית של חוסר שינה אינה ברורה לחלוטין, כמו שייתכן וסברתם בטעות, ויש להבדיל בין מחסור שינה כרוני לזמן ממושך ומחסור בשינה לטווח קצר.

ההשפעה של מחסור בשינה

אנשים שנשללה מהם שינה באופן מכוון במעבדה, נוטים להציג תוצאות פחות טובות במבחנים פסיכולוגיים מסויימים. בהקשר זה אנשים לעתים קרובות מבצעים מבחנים לוגיים, דדוקטיבים (כמו מבחני IQ ) באופן טוב, אך מגיעים לתוצאות פחות טובות במבחנים שקשורים לתפקוד הדורש חשיבה יצירתית. השפעות אלה נראות לאחר תקופה ממושכת ללא כל שינה ומשתנים כאשר הנבדק ישן למשך פרקי זמן קצרים יחסית. ההשפעות של " ג'ט לג " גם כן ידועות לרבים, עם זאת, לא ברור אם מדובר בתוצאה של חוסר שינה, או הפרעה לשעון הביולוגי.

עם זאת, המצב שונה בקרב אנשים שסובלים מהפרעת שינה כרונית. הפרעת שינה היא לא אותו הדבר כמו חוסר שינה מוחלט, והרבה אנשים מצליחים להגיע לביצועים טובים מאוד גם כאשר הם ישנים מעט, למרות ההרגשה הרעה. ברור, שיש לפעול בתבונה ולהיות מודעים למגבלות, אולם עבור אנשים רבים לאובדן שינה אין השלכות כה הרסניות כפי שרובנו חוששים .עצם הדאגה בשל אובדן שינה היא אחד הדברים שככל הנראה יגרמו לתופעה זו להמשיך ולהתרחש וגם אחד הדברים שעלולים לגרום ללחץ שבתורו יכול להשפיע על הבריאות ואיכות החיים.

מעגל קסמים

נדודי שינה בקרב אנשים עם טיניטוס הוא מצב מורכב שבדרך כלל מלווה בחרדה. בסביבה השקטה שלרוב מלווה את זמן השינה, את/ה עלול/ה להיות מודע/ת יותר לטיניטוס וזה יכול להוביל למחשבות מדאיגות כגון, "אני לעולם לא אהיה מסוגל/ת לישון!" זה יוצר רמה של עוררות ומתח (חרדה), שמובילים לנדודי השינה. בתורה, שינה ירודה עלולה להגביר את רמת החרדה אצלך, ששומרת אותך לכוד במעגל הקסמים של חוסר שינה, דאגות ומודעות לטיניטוס.

עצות: עשו ואל תעשו:

שינה היא לרוב עניין של הרגל או שיגרה. לעתים קרובות, שינה לא טובה קשורה להרגלים לא טובים, ולעתים קרובות ניסיונותיהם של אנשים לפתור את בעיות השינה למעשה מחמירה אותן.

התייעצו עם הרופא – אם אתם סובלים מנדודי שינה. חוסר שינה יכול להיות קשור למספר מצב רפואיים שיכול להיות שניתן לטפל בהם.

אל תדחו הצעה לקחת תרופות לבעיית שינה שיצא מכלל שליטה – רופאים רבים מציעים תרופות כדי לעזור לאנשים לישון. תרופות אלה "זכו" למוניטין רע בעיתונות בשנים האחרונות. אך יש לזכור כי למרות שהתרופה היא לא פתרון לטווח ארוך, עם הדרכה רפואית, בחירת תרופה מתאימה, ניתן להקל משמעותית במקרה של משבר לטווח קצר.

אל תשתמשו באלכוהול או תרופות ללא מרשם (OTC) לצורך שינה – אמצעים אלה יכולים לגרום לך לישון אך גם לשבש את דפוס השינה הנורמלי. ייתכן שתתעורר/י מוקדם ויהיו לך קשיים רבים יותר לחזור לישון.

הגבילו את כמות הקפאין (תה, קפה, קולה, משקאות אנרגיה) והניקוטין – אלה הם חומרים ממריצים שעשויים לגרום לך להישאר ער/ה. ייתכן ולא יהיה צורך לוותר עליהם לחלוטין, אלא להפחית או להמנע מהם בערב.

השארו פעילים במהלך היום – אנשים בכושר ישנים טוב יותר. עם זאת, חשוב לא לבצע פעילות גופנית קרוב לזמן השינה. פעילות גופנית בשעת לילה מאוחרת עשוייה לעייף אותך, אך גם לשבש את מחזור השינה הנורמלי.

השתדלו לעסוק בפעילות רגועה במשך לפחות שעה לפני השינה – עומס פעילות ומחשבות עלול להקשות עליכם לישון.

כתבו את כל הדאגות והמשימות שיש לכם – הקציבו פרק זמן מוגדר (נניח 15-20 דקות) בכל ערב לצורך חשיבה וחשיבה איך אתם יכול לפתור אותן. גם אם אינכם יכול לפתור את הדברים כעת, עצם הכתיבה יכול להפחית את החרדה .

בצעו תרגילי הרפיה במהלך היום – ואתרו תרגיל מסויים של רגיעה שתוכלו לנסות לפני השינה.

לכו לישון כשאתם מרגישים ישנוניים – לא רק בגלל השעה המסויימת בשעון.

אל תשתמשו בחדר השינה לדברים אחרים מלבד שינה (והרפיה) – אל תצפו בטלביזיה, אל תפתרו תשבצים או תכתבו דוחות עבודה במיטה. דברים אלה אמנם עשויים להסיח את דעתך, אך הם גם יגרו ויעוררו את דעתכם -ומוח עסוק ישמור אתכם ערים.

כבו את האור מייד כשאתם נכנסים למיטה – תגידו לעצמך שהשינה תבוא מתי שצריך ואל תשתדלו לישון "בכוח" – מנוחה במיטה יכולה להיות מועילה באותה מידה.

קומו וגשו לחדר אחר אם אינכם ישנים בתוך 25-30 דקות – עשו משהו מרגיע כמו קריאה וחזרו למיטה כאשר אתם מרגישים שוב ישנוניים. חזור על התהליך אם אינכם נרדמים בתוך 30 דקות נוספות.

קומו באותה השעה בכל יום. גם בסופי השבוע – נסו לא לישון ביום. זה יעזור לכם לשמור על שעון ביולוגי תקין.

גורמים לטיניטוס

רשימת גורמים לטיניטוס – מידע רפואי עדכני

הקדמה

ישנם מספר מצבים בריאותיים העלול לגרום ו/או להחמיר טיניטוס. עם זאת, יש לדעת כי במקרים רבים לא ניתן לגלות את הגורם המדויק.

נזק לתאי שיער

אחת התיאוריות הידועות למצב שגורם טיניטוס היא נזק לתאים באוזן הפנימית.

השערות הזעירות והעדינות באוזן הפנימית נעות בהתאם ללחץ של גלי הקול. זה מעורר תאים באוזן לייצר אות חשמלי דרך עצב השמיעה אל המוח. המוח מפרש אותות אלה כקול. ההשערה היא שבמידה והשערות באוזן הפנימית מכופפות או שבורות, הן עלולות לייצר פולסים חשמליים אקראיים אל המוח וטיניטוס.

גורמים נוספים לטיניטוס כוללים בעיות אחרות הקשורות לאוזן, מצבים בריאותיים כרוניים, ופציעות או מצבים המשפיעים על העצבים באוזן במרכז השמיעה במוח.

גורמים נפוצים לטיניטוס

בקרב אנשים רבים, הטיניטוס נגרם או מופיע יחד עם אחד התנאים הבאים:

אובדן שמיעה הקשור לגיל

עבור אנשים רבים, השמיעה נפגעת עם הגיל, הפגיעה בשמיעה מתחיל לרוב בסביבות גיל 60. ירידה בשמיעה יכולה לגרום או להחמיר טיניטוס. המונח הרפואי לסוג זה של אובדן שמיעה הוא presbycusis.

חשיפה לרעש חזק

רעש חזק, כגון רעש שנוצר כתוצאה משימוש בציוד כבד, מסור שרשרת ונשק חם, הוא גורם נפוץ לאובדן שמיעה הקשור לרעש. מכשירי מוסיקה ניידים, כמו נגני MP3 או אייפוד, יכולים גם הם לגרום לאובדן שמיעה הקשור לרעש, אם הופעלו בווליום גבוה ונעשה בהם שימוש לתקופות ארוכות. טיניטוס שנגרם בשל חשיפה לטווח קצר, כגון השתתפות בקונצרט עם רעש חזק, בדרך כלל נעלמים; חשיפה ארוכת טווח לרעש חזק עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך.

חסימת שעווה (צרומן) באוזניים

שעווה באוזן מגנה על תעלת האוזן שלך באמצעות לכידת לכלוך והאטה של צמיחת חיידקים. כאשר מצטברת כמות גדולה מדי של שעווה באוזניים, ויכולת השמיעה פוחתת שמיעה או שנוצר גירוי בעור התוף, מה שעלול להוביל לטיניטוס.

שינויים בעצמות אוזן

התקשות של העצמות באוזן התיכונה (אוטוסקלרוזיס) עלול להשפיע על השמיעה ולגרום טיניטוס. מצב זה, שנגרם על ידי צמיחה אבנורמאלית של העצם, נוטה לעבור במשפחה.

גורמים נוספים לטיניטוס

ישנן סיבות לטיניטוס אשר פחות נפוצות, ביניהן:

מחלת מנייר

טיניטוס יכול להיות אינדיקטור מוקדם להתפתחות של מחלת מנייר, מדובר בהפרעה באוזן פנימית שעלולים להיגרם על ידי לחץ בלתי תקין בנוזל האוזן הפנימית .

הפרעות בשרירי הלעיסה ו/או במפרקי הלסתות (TMJ)

בעיות עם המפרק הלסתי-רקתי (temporomandibular), המפרק הנמצא בכל צד של הראש לפני האוזניים, שבו עצם הלסת התחתונה פוגשת את הגולגולת, יכולות לגרום טיניטוס.

פגיעות ראש או פציעות צוואר

טראומת ראש או צוואר עלולה להשפיע על האוזן הפנימית, עצבי השמע או תפקודי מוח הקשורים לשמיעה. פציעות כאלה בדרך כלל גורמות לטיניטוס באוזן אחת בלבד.

נוירומה אקוסטית

מדובר בגידול שאינו סרטני (שפיר) המתפתח על עצב הגולגולת (הקרניאלי) שיוצא מהמוח אל האוזן הפנימית ושולט על האיזון והשמיעה. נקרא גם שוואנומה וסטיבולרית, מצב זה בדרך כלל גורם לטיניטוס באוזן אחת בלבד.

הפרעות בכלי דם הקשורות לטיניטוס

במקרים נדירים, טיניטוס נגרם בשל הפרעה בכלי דם. סוג זה של טיניטוס נקרא טיניטוס פולסטילי או טיניטוס הולם. בין הגורמים לטיניטוס פולסטילי ניתן למנות:

גידולי ראש וצוואר

גידול שלוחץ על כלי דם בראש או בצוואר (גידול בכלי דם) עלול לגרום לטיניטוס ותסמינים אחרים.

טרשת עורקים (אטרוסקלרוזיס)

עם הגיל והצטברות של כולסטרול ושכבות אחרות, כלי דם גדולים הקרובים לאוזן התיכונה והפנימית אמצע שלך והאוזן פנימית מאבדים חלק מגמישותם (היכולת להתכופף או להתרחב מעט עם כל פעימת לב). זה גורם לזרימת דם להיות חזקה יותר, מה שעלול להגביר את היכולת לשמוע את הפעימות. בדרך כלל סוג של טיניטוס נשמע בשתי האוזניים.

לחץ דם גבוה

יתר לחץ דם וגורמים המגבירים את לחץ דם, כגון מתח, אלכוהול וקפאין, יכולים לגרום לטיניטוס להיות דומיננטי יותר.

הפרעה בזרימת הדם

צמצום או עקמומיות בעורק הצוואר (העורק הראשי או התרדמני) או בוריד בצוואר ( הוריד הג'וגולרי) עלו לגרום לזרימת דם סוערת, לא סדירה, מה שמוביל לטיניטוס.

עיוות (מלפורמציה) של נימי דם

מצב הנקרא מלפורמציה עורקית-ורידית (AVM) , חיבורים לא תקינים בין עורקים לוורידים, יכול לגרום טיניטוס. סוג זה של טיניטוס בדרך כלל מתרחש באוזן אחת בלבד .

טיניטוס שנגרם מתרופות

ישנן תרופות שעלולות לגרום או להחמיר טיניטוס. באופן כללי, הטיניטוס הופך להיות חזק יותר ככל שמגדילים את המינון של תרופות אלה. לעתים קרובות, הטיניטוס נעלם בעת הפסקת השימוש בתרופות אלה. בין התרופות שידועות כגורמות או מחמירות את הטיניטוס ניתן למנות:
• אנטיביוטיקה – כולל polymyxin B, אריתרומיצין, vancomycin וneomycin
• תרופות למלחמה בסרטן – כולל Mechlorethamine וvincristine
• תרופות משתנות – כגון bumetanide, חומצת ethacrynic או פורוסמיד .
• תרופות כינין – ששמשו למלריה או מצבים בריאותיים אחרים
• תרופות נוגדות דיכאון מסוימות – עלולות להחמיר טיניטוס
• אספירין – הנלקח במינונים גבוהים (בדרך כלל 12 או יותר ביום)

תרופות שגורמות לטיני

תרופות שגורמות לטינטון/טיניטוס

תרופות רבות עם מרשם וללא מרשם יכולות לגרום לטיניטוס (טינטון).

דוגמאות לתרופות שעלולות לגרום טיניטוס:

  • אספירין, איבופרופן (כגון אדוויל או Motrin) ונפרוקסן (כגון (Aleve) .
    • תרופות ללחץ דם ולב מסויימות.
    • תרופות נוגדות דיכאון מסוימות.
    • תרופות מסויימות לסרטן

מה לעשות אם התחיל אצלך טינטון לאחר לקיחת תרופה:

  1. עליך להתקשר לרופא שרשם את התרופה כדי לקבוע האם עליך להפסיק לקחת את התרופה או לקחת תרופה אחרת.
  2. אם הינך נוטל/ת תרופה ללא מרשם, עליך להפסיק לקחת אותה. במידה ואת/ה מרגיש/ה שחשוב להמשיך לקחת את אותה תרופה, יש להתייעץ עם רופא ולברר מה לעשות.
שאלות/תשובות

הקדמה

המונח טינטון מתייחס לצלצולים או רעשים באוזן אחת או בשתי האזניים כאשר הצלילים המטרידים אינם קיימים בסביבה החיצונית. צלילי הטינטון יכול להישמע לאדם הסובל כמו שריקות, שאגות, פעימות, נשיפות, ציוצים ועוד מגוון רחב של צלילים ללא משמעות לשונית. טינטון יכול להופיע באוזן אחת או בשתי האוזניים.

שאלות נפוצות

האם טינטון הוא בעיה שכיחה?

כן. מרבית האנשים חווים, בזמן זה או אחר, תקופות קצרות שבמהלכן הם שומעים צלצול קל או צלילים אחרים באוזן אשר יחלוף ללא צורך בטיפול. אצל שליש מכלל המבוגרים יופיע טינטון לזמן ממושך יותר, כאשר אצל 10% – 15% מתוכם, יהיה מדובר בטינטון קשה וממושך אשר אשר יחייב אבחון רפואי יסודי.

מדוע אצל אנשים מסויימים הטינטון לא חולף מעצמו?

זו שאלה חשובה ומורכבת. ניתן לקרוא על כך בקישור הבא: טיניטון

האם טינטון הוא מחלה?

לא. בדומה לחום או לכאב ראש, אשר יכולים להיות קשורים למחלות ומצבים רפואיים רבים, גם טינטון הוא סימפטום. סימפטום זה יכול להגרם מסיבות מגוונות, אשר רק חלקן הקטן קשור לתחום רפואת האף אוזן וגרון.

מצבים שעלולים לגרום או להחמיר טינטון (רשימה חלקית):

ירידה או אובן שמיעה, מחלת מנייר, חשיפה לרעש חזק, כאבי ראש, פגיעת ראש, סמים או תרופות שפוגעות במערכת השמיעה, אנמיה, יתר לחץ דם, מתח וחרדה, שעווה באוזן, סוגים מסוימים של גידולים, צריכת יתר של קפאין, אלכוהול, טבק וליקויים מטאבוליים.

מדוע הטינטון מחמיר בשעות הלילה?

במהלך היום, הפעילויות והרעשים סביבך מסיחים את דעתך מהטינטון, וגורמים לכך שהטינטון יהיה פחות מורגש. כאשר אתם נמצאים בסביבה שקטה, הטינטון דומיננטי יותר ולכן ומטריד יותר. יש לציין שגם עייפות ומתח עלולים להחמיר את הטינטון שלך.

האם טינטון עלול לגרום לאובדן שמיעה?

לא. טינטון הוא כאמור סימפטום ולא מחלה. הירידה בשמיעה יכולה להיות הולכתית (בעיה באוזן החיצונית או התיכונה) או תחושתית-עצבית (ליקוי הקשור לאוזן הפנימית) ומסווגת לפי קטגוריות שונות: קלה, בינונית, קשה וחמורה. ירידה בשמיעה היא תהליך מורכב ובשל האופי האישי וייחודי של מצב הטינטון, הערכה רפואית נכונה וטיפול מקצועי הוא הכרחי. יש לציין כי במקרים רבים טינטון ילווה באובדן שמיעה, אולם לעיתים שני המצבים לא יופיעו יחד, מאחר ויש רבים ההסובלים מטינטון ללא פגיעה בשמיעה.

מה מספר האנשים שסובלים מטינטון?

לפי הערכת העמותה האמריקנית לטינטון כ-50 מיליון אנשים סובלים מטינטון בארצות הברית לבדה. מתוכם, כ -16 מיליון יש טינטון קשה שגורם לסובלים לפנות לטיפול רפואי, וכ – 2 מיליון במצב כה חמור שהם אינם מסוגלים לתפקד על בסיס יום יומי.

רעש מזיק הוא הגורם המוביל להתפרצות של טינטון, ולמרבה הצער העולם שלנו הופך בהדרגה לרועש יותר ויותר. החשיפה לרעש חזק אינה קיימת רק בשעות הפנאי ומתוך בחירה כמו באירועים משפחתיים, מועדונים, קונצרטים ואירועי ספורט, אלא נחלת רבים הנאלצים להתמודד עם רעש קיצוני במקום העבודה. כבאים למשל נמצאים באחת מתוך הקבוצות המספקות שירותי חירום, ונמצאות בדרגת סיכון גבוהה יחסית לפתח טינטון.

מה אדם שהתפרץ אצלו טינטון צריך לעשות?

כיוון שטינטון הוא סימפטום שנגרם ממחלה או מצב רפואי אחר, הדבר הראשון שחשוב לעשות הוא לנסות ולברר מה הסיבה או הסיבות שגרמו לטינטון. כמו כן יש לשלול מצבים רפואיים מסכני חיים אשר קיימים לעיתים נדירות בלבד.

טיפול בטיניטוס

מדיק גרופ טקספקס החברה היחידה שמטפלת בתופעת "טיניטוס" , מכשיר VIBONY תוצרת גרמניה , המכשיר שזכה בטיפול ואחוז משמעותי בטיפול טיניטוס "צלצולים , רעשים " באוזניים .


Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support