כיוון מכשיר דרך REM – מדיק גרופ

REM: מדידות תוך אוזניות

 

ציוד REM (Real Ear Measurements) נמצא בשימוש כבר מימי מכשירי השמיעה האנלוגיים, אך בעידן מכשירי השמיעה הדיגיטליים הציוד עבר שינוי מהותי בתכונותיו וביכולותיו.

 

מכיוון שהאוריינטציה של מכשירי שמיעה דיגיטליים היא להגביר את עוצמת הדיבור בכל מצב נתון, גם מכשור REM הותאם לצורך זה. במדידה מהירה ופשוטה יחסית ניתן לראות את ההגברה ספקטראלית של אותות הדיבור בכל תדר ותדר.

 

המדידה מאפשרת לראות באיזו מידה נוסחאות ההגברה המוזנות במכשירי השמיעה ממלאות את צרכי הלקוח לשמוע דיבור במצבי שמיעה מגוונים. תוך כדי המדידה ניתן להתאים את הפרמטרים של המכשירים בצורה מדויקת ביותר עד להשגת התוצאות הרצויות.

 

מדידות תוך אוזניות מהוות היום חלק בלתי נפרד מפרוצדורת כיוון מכשירי השמיעה בעולם הרחב, כאשר המכונים המתקדמים בארץ דואגים לצייד את כל הסניפים שלהם במכשור חדיש לצורך ביצוע מדידות תוך אוזניות.

 

ציוד ה- REM מאפשר גם להדגים למשפחת המטופל את המשמעות השמיעתית של ליקוי השמיעה של בן/בת המשפחה ואיך מכשיר השמיעה יכול לעזור. פעולה זאת חשובה בכל הגילאים, אך כמובן קריטית ביותר בטיפול בילדים.

 

הורים רבים לא מודעים מה משמעות ליקוי קל בשמיעה ואיך הדבר משפיע על התקשורת של ילדם, על היכולות האקדמיות והחברתיות שלו ועל המאמץ שילדם צריך להשקיע כדי להישאר מחובר כל העת לסביבתו. הבנה של כל אלו יעזרו להם להשלים ביתר קלות עם הצורך בהרכבת מכשירי השמיעה בהקדם האפשרי.

 

התאמת מכשיר השמיעה

"קניית מכשיר שמיעה אינה משולה לקניית נעליים או כל מוצר צריכה אחר". "ולכן אי אפשר למדוד, לשלם וללכת. קניית מכשיר שמיעה הינה תהליך ארוך ומורכב וישנה חשיבות רבה לכך שייעשה בידי אנשי מקצוע מוסמכים בעלי הכשרה ספציפית בתחום. כשקונים מכשיר שמיעה, שעתיד לשרת אותנו לשנים רבות, חשוב לרכוש אותו במקום אמין שנותן שירות מקצועי וחדשני".

בעת התאמת מכשיר השמיעה בוחנים אנשי המקצוע כמה גורמים חשובים כגון מבנה האוזן, מהותה של בעיית השמיעה ואפילו בודקים גורמים כגון היכולות המוטוריות של אדם הנזקק למכשיר. לאדם הסובל מרעד באצבעות למשל לא יתאים מכשיר קטן מכיוון שיהיה לו קשה להכניסו לאוזן ולהחליף סוללה ולעומתו לאדם צעיר ופעיל נשתדל לא להתאים מכשיר גדול ומסורבל. ישנה חשיבות רבה לביצוע התאמת מכשירי השמיעה ע"י קלינאי תקשורת המתמחה בהתאמת מכשירי שמיעה, וזאת על מנת למנוע אכזבה מצד הלקוח עקב טיפול לא מקצועי, דבר שגורם לעיתים לדחיית הטיפול וכתוצאה מכך לפגיעה מתמשכת באורח החיים".

 

מכשיר מדידה תוך אוזני

אולם אין די במכשיר משוכלל ובמהלך התאמת המכשיר יש צורך לבצע התאמות נוספות בהתאם למבנה האוזן של המטופל, האקוסטיקה השונה שבכל אוזן וגורמים נוספים. "עד היום ביצעו את הכיוון הסופי של המכשיר ומציאת פתרון לכל מיני בעיות ספציפיות באמצעות נוסחאות כלליות, שהוכנסו למחשב והיו אמורות לפתור את הבעיה לפי חוות דעתו של יצרן מכשיר השמיעה, דבר שלא תמיד פעל בצורה המיטבית. אולם גם בתחום הזה חל שינוי והחידוש בתחום מכשירי השמיעה הינו מכשור מדידה תוך אוזני – Real Ear Mesurement.


Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support